Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Друк

Кожного року 1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІД. Саме в цей день в усьому світі проводяться просвітницькі соціальні акції, метою яких є привернення уваги суспільства до проблеми поширення ВІЛ-інфекції / СНІД.

 

Уперше Всесвітній день боротьби зі СНІД відзначався 1 грудня 1988 року, символом цієї боротьби є червона стрічка, (перевернене «V»), символ нашого співчуття, підтримки і надії на майбутнє без СНІД.

Чверть століття  тому Генеральна Асамблея ООН проголосила, що поширення СНІД прийняло у світі масштаби глобальної пандемії.

ВІЛ-інфекція лишається однією з основних проблем охорони громадського здоров’я, займає 5-е місце серед причин смерті у світі.

За статистикою, кожна п’ята ВІЛ-позитивна людина в Україні - житель Дніпропетровської області, кожна четверта смерть від СНІД в країні - припадає на наш регіон.

За період 1987 - 9 міс.2017 рр. в області  офіційно зареєстровано 52887 випадків ВІЛ-інфекції серед громадян області, в тому числі 19772 випадків захворювання на СНІД та 9811 випадків смерті від захворювань, зумовлених СНІДом.

Станом на 01.10.2017р. на обліку у закладах охорони здоровя  області перебуває 27236 ВІЛ-інфікованих, у тому числі 8860 хворих на СНІД.

Проблема ВІЛ/СНІД залишається актуальною і для жителів нашого міста. На сьогодні на обліку в кабінеті «Довіра» ДЗ «СМСЧ №9 МОЗ України» перебуває 346 пацієнтів з діагнозом «ВІЛ-інфекція», з них 12 дітей у віці до 14 років ( у 4 дітей діагноз підтверджено); серед ВІЛ-інфікованих 109 осіб зі СНІД.  Більшість ВІЛ-інфікованих - молоді люди.

ВІЛ-інфекція - захворювання, яке ослаблює імунітет людини - вражає переважно людей віком від 25 до 45 років. Головними чинниками розповсюдження ВІЛ є вживання ін'єкційних наркотиків і незахищені статеві стосунки. З кожним роком зростає кількість випадків інфікування статевим шляхом.

Перебіг хвороби такий, що перші місяці, і навіть роки, від інфікування, людина не відчуває в своєму організмі ніяких змін. І тільки коли хвороба починає швидко руйнувати імунну систему, ВІЛ-позитивні люди звертаються за медичною допомогою з приводу тривалих запальних інфекцій, затяжного перебігу вірусних захворювань тощо.

На сьогодні ВІЛ-інфекція вже не вирок, а хронічне інфекційне захворювання, яке, при систематичному лікуванні, успішно утримується під контролем.

Прийом спеціальної терапії (АРТ-антиретровірусна терапія), нажаль, не може привести до повного одужання, проте, може повернути до нормального ритму життя, оскільки попереджає розмноження вірусу та розвиток хвороби. Ефективність АРТ полягає в тому, що зменшується кількість вірусу в крові, відновлюється стан імунної системи, людина практично перестає бути заразною для інших. Постійний прийом антиретровірусної  терапії (препарати видаються безкоштовно) дає змогу ВІЛ-позитивній людині відчувати себе повноцінним, здоровим членом громади. 

Тільки за останні 3 роки кількість пацієнтів, які отримують антиретровірусну  терапію,  в кабінеті «Довіра» ДЗ «СМСЧ №9 МОЗ України» м. Жовті Води, збільшилась у 2 рази. Станом на 01 грудня 2017 року антиретровірусну терапію отримують211 пацієнтів, в тому числі - 4 дитини.

Нажаль, лише кожен четвертий ВІЛ-позитивний мешканець України здав тест на ВІЛ і знає про свій ВІЛ-позитивний статус, більшість ВІЛ-інфікованих дізнаються про це вже на критичній стадії хвороби, коли призначення лікування вже не може врятувати життя - втрачено час.

 

ОБОВЯЗКОВО  пройдіть тест на ВІЛ, якщо Ви:

1.        Не знаєте свій ВІЛ-статус та не проходили тест на ВІЛ більше року.

2.        Практикуєте секс без презервативу.

3.        Споживаєте ін’єкційні  наркотики (навіть періодично).

4.        Маєте ознаки зниження імунітету: туберкульоз, повторні та тяжкі грибкові, бактеріальні,  паразитарні захворювання.

 

Пам’ятайте!

Тестування на  наявність ВІЛ - важлива частина турботи про своє здоров’я та життя. Рання діагностика та лікування допоможуть зберегти Ваше здоров’я.  

 

В ДЗ СМСЧ-9 на базі поліклініки №1 працює кабінет "Довіра"(кабінет №106), де будь-яка особа може безоплатно, за бажанням анонімно, здати кров для тестування на наявність антитіл до ВІЛ безпосередньо в кабінеті.

Також  при зверненні до будь-якого лікаря  ДЗ «СМСЧ №9 МОЗ України» можна отримати консультацію та направлення на здачу крові для обстеження на наявність антитіл до ВІЛ.

Прагнення до здорового способу життя, визначення своїм життєвим пріоритетом сімейних цінностей та моральності, відмова від ризикованої статевої поведінки і відповідальність за своє здоров’я - це запорука захисту від інфікування ВІЛ.

Отже у Всесвітній День боротьби зі СНІД ще раз нагадаємо, що межа, яка відділяє здорову людину від ВІЛ-інфікованої дуже хитка і тільки від нас самих залежить наше майбутнє та здорове майбутнє наших дітей.

 

 

 

Лікар-інфекціоніст кабінету «Довіра»                                                О.О. Марініна

ДЗ «СМСЧ №9 МОЗ України»                                          

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews