Грудне вигодовування дітей

Друк

          В 2017 році з 01.по 08.08, як і кожний рік, в Україні проводиться тиждень підтримки грудного вигодовування «Підтримаємо грудне вигодовування разом!»   Ця Всеукраїнська акція направлена на пропаганду грудного вигодовування з ціллю підвищення здров’я матерів та малюків.

         Про всі переваги материнського молока над  сумішами, вплив грудного вигодовування на здоров’є  жінок та малечі  розповіла старша медична сестра дитячого відділення Матвейчук Світлана Леонідівна.

 

 Грудне вигодовування.

Грудне молоко являє собою саму кращу і корисну для грудних дітей їжу. Воно містить всі необхідні поживні речовини, вітаміни, мікроелементи і повністю забезпечує потреби дитячого організму в харчових компонентах в перші 6 міс. життя.

До числа найважливіших переваг жіночого молока відносяться: оптимальний та збалансований рівень харчових речовин; висока засвоюваність жіночого молока організмом дитини; наявність в молоці широкого спектра біологічно активних речовин і захисних факторів (ферментів, гормонів, імуноглобулінів та ін); сприятливий вплив на мікрофлору кишківника; стерильність; оптимальна температура та інші.

Грудне молоко характеризується збалансованістю білкового та жирового компонентів. Воно, на відміну від коров'ячого молока і сумішей домашнього приготування, містить менше білка. Білки жіночого молока багаті незамінними амінокислотами і добре засвоюються дитячим організмом.

Таким чином, грудне молоко є справді незамінний продукт, призначений самою природою для вигодовування дітей першого року життя. Воно має значні переваги перед штучними сумішами для дитини, матері, сім'ї і суспільства в цілому. Незважаючи на розвиток науки та індустрії дитячого харчування, альтернативи грудного вигодовування немає. Воно перевершує всі замінники, в тому числі і дитячі адаптовані молочні суміші промислового виробництва.

Переваги грудного вигодовування для здоров'я дитини

Грудне вигодовування забезпечує гармонійне розвиток дитини: поліпшуються показники його фізичного, психічного та розумового розвитку; знижується ризик розвитку синдрому раптової смерті.

У перші 3 роки життя (особливо в перший рік) дитина вкрай потребує прямому контакті з матір'ю: ласках, дотику, доторканні, заколисуванні, носінні на руках, мовному і зоровому контакті. Дослідження показали, що годування материнським молоком сприяє емоційному і психічному здоров'ю дитини, покращує його пам'ять і інтелект, знімає стрес.

Крім того, діти, що знаходяться на грудному вигодовуванні, мають більш високі показники за частиною гостроти зору і психомоторного розвитку, що пов'язано з наявністю в молоці ненасичених жирних кислот. У них зменшуються аномалії прикусу завдяки поліпшенню форми і розвитку щелеп.

Отримує грудне молоко дитина менше схильний інфекційних захворювань шлунково-кишкового тракту і сечовивідних шляхів, респіраторних інфекцій, менінгіту, отиту і пневмоній, розвитку харчової алергії.

Характер вигодовування на першому році життя в значній мірі визначає стан здоров'я дитини не тільки в ранньому віці, але і в наступні періоди його життя. Обмінні порушення, що виникають при нераціональному вигодовуванні немовлят, є фактором ризику розвитку в майбутньому ожиріння, захворювань серцево-судинної системи, зокрема гіпертонічної хвороби, цукрового діабету, бронхіальної астми, онкологічних та інших захворювань.

Переваги грудного вигодовування для здоров'я матері

Ранній початок грудного вигодовування відразу після народження дитини сприяє більш швидкому відновленню сил матері після пологів, прискорює скорочення матки за рахунок виділення окситоцину і зменшує ризик розвитку післяпологових кровотеч.

Виключно грудне вигодовування в перші 6 міс є надійним способом захисту від вагітності в результаті секреції пролактину і його гальмуючого дії на овуляцію в післяпологовий період.

У годуючих матерів, як правило, швидше знижується маса тіла, повертаючись до показників, які були до вагітності. В майбутньому у них зменшується ризик розвитку раку молочної залози і яєчників. Крім того, у жінок, що годували грудьми, поліпшується мінералізація кісток і знижується ступінь вираженості остеопорозу в літньому віці.

Основні правила успішного грудного вигодовування

 Необхідно прикладати дитину до грудей матері протягом першої години після народження. Дитина при цьому отримує цінну речовину -молозиво.

  Слід забезпечити цілодобове спільне перебування в одній палаті матері і дитини.

  Необхідно здійснювати тілесний контакт матері та дитини «шкіра до шкіри», він важливий для встановлення тісного емоційного зв'язку між ними.

  Слід стежити за тим, щоб дитина була правильно прикладена до грудей.

  Грудне вигодовування потрібно здійснювати на вимогу дитини, а не за розкладом.

  Якщо буде потрібно, слід годувати дитину також і вночі.

  Не можна давати новонародженому і немовляті ніякої іншої їжі і пиття, крім грудного молока, за винятком випадків, коли для цього є медичні показання.

  Не слід давати дитині, що знаходиться на грудному вигодовуванні, ніяких заспокійливих засобів та пристроїв, що імітують материнську грудь (соски та ін.)

  Необхідно годувати дитину виключно грудним молоком до 6-місячного віку.

  З 6-місячного віку обов'язково потрібно вводити адекватний прикорм.

  Слід продовжувати грудне вигодовування дитини до року і більше.

Режим і техніка грудного вигодовування

Навчання матері техніки і практики грудного вигодовування, основним методам зціджування молока, догляду за молочними залозами повинно проводитися на заняттях у «Школі материнства» при жіночій консультації або дитячій поліклініці і тривати в пологовому будинку і дитячій поліклініці.

Техніка прикладання дитини до грудей

  Сядьте зручно на стілець для годування.

  Візьміть дитину на руки, поверніть до себе і притисніть до свого тіла. Новонароджену дитину слід притримувати знизу за все тільце, а не тільки за плечі і голівку.

  Голова і тільце малюка знаходяться на одній прямій лінії.

  Особа малюка звернено до мами, а носик - навпроти соска.

  Груди мама підтримує знизу вказівним пальцем. Великий палець - зверху грудей, але не близько від соска.

  Допоможіть маляті - торкніться соском його губ.

  Чекайте поки дитина широко відкриє ротик.

  Присуньте малюка до грудей, направте його нижню губу трохи нижче соска, а сосок в рот.

  Сосок знаходиться глибоко в роті малюка, його кінчик - в самій глибині рота дитини.

  Мама повинна відчути, як губи і ясна малюка міцно стискають ареолу (коричневий коло біля соска).

  Нижня губка дитини повинна знаходитися трохи далі від основи соска, ніж верхня.

  Мова нижче ареоли. Він закриває нижню ясна і губу.

  Дитина повинена захопити не тільки сосок, але і коричневий гурток, причому більше знизу.

  Під час процесу годування мама відчуває, як молочко виділяється з грудей, а малюк ковтає його. Мамі не боляче.

  Годування груддю повинно приносити задоволення обом - і матері, і дитини.

В середньому за добу слід проводити 8-12 годувань. При правильному годуванні дитина смокче повільно, ритмічно, глибоко, немає втягування повітря (зі звуком) і роздування щік.

Велике значення має повне зціджування молока після годування. Воно стимулює подальшу лактацію і служить профілактикою лактостаза.

Інформацію про користь грудного вигодовування, його незаперечних переваги перед штучним вигодовуванням, відомості про переваги вільного вигодовування, умови становлення та збереження повноцінної лактації жінка повинна отримувати при зверненні в лікувально-профілактичні установи допомоги породіллі і дитинства, починаючи з періоду вагітності: від лікаря-акушера і акушерок в жіночій консультації; лікаря-акушера і акушерок пологового будинку; лікаря-педіатра і медичних сестер палат «лікарня доброзичлива до дитини»; дільничного лікаря-педіатра та дільничної медичної сестри дитячої поліклініки.

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews