Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Друк

ЕПІДЕМІЯ ПРОДОВЖУЄТЬСЯ !!!

             Епідемія починається тоді, коли рівень захворюваності перевищує допустимий поріг – 30 на 100 тисяч населення. В Україні епідемія туберкульозу почалася в 1995 році. Туберкульоз є найчастішою причиною смерті від інфекційних захворювань. Загальна тривалість життя хворих на хронічні форми туберкульозу складає 3-7 років.

 За 2017 рік захворюваність туберкульозом по м. Жовті Води  збільшилась на 21,0% (показник захворюваності зріс з 51,9 на 100 т.н. до 62,8). В абсолютних цифрах 31 випадок проти 26 у 2016р.  Показник деструктивних форм збільшився з 5 випадків у 2016р. до 10 випадків у 2017р., питома вага серед вперше виявлених ТБ легень 35,7% проти 25,0% у 2016р. Відмічається збільшення показника бактеріовиділювачів з 10 випадків до 14, питома вага бактеріовиділювачів серед вперше виявлених хворих 45,2% проти 38,5 у 2016р. 

 Позалегеневих форм туберкульозу – 3 випадки – це 1 дорослий з ТБ очей та 2 дитини з ТБ внутрішньогрудних лімфовузлів. В 2016р. - 6 випадків,  це – 1  дорослий з ТБ органів дихання, 2 дитини з ТБ в/грудних л/вузлів, 2 дорослих з ТБ сечостатевої системи та 1 дорослий з ТБ кісток. Питома вага поза легеневого туберкульозу серед хворих з вперше виявленим туберкульозом 9,7% проти  23,1% у 2016р.

 Виявлено 2 випадки у дітей проти 3 у 2016р., показник дитячого туберкульозу зменшився з 46,9 до 30,9 на 100 т.д.н. .

 Серед підлітків та медпрацівників випадків туберкульозу не виявлено.

 Продовжує збільшуватись кількість ВІЛ – інфікованих серед хворих з вперше діагностованим туберкульозом: в 2017р. виявлено 12 випадків проти 10 у 2016р.,   питома вага серед вперше виявлених склала 38,7% проти 38,5% у 2016р.

 Зменшився показник рецидивів туберкульозу (повторне захворювання у раніше вилікуваних хворих) у 1,8 разів. Виявлено 5 випадків проти 9 у 2016р. Відмічається висока питома вага асоціальних осіб (77,8%) та ВІЛ - інфікованих (66,7%) серед цих хворих.

         За 2018 року померло всього – 10 осіб з активним туберкульозом проти 18 у 2016р., в т.ч. від ТБ – 4 особи проти 10 у 2016р., від ін. захворювань – 6 осіб – 60,0% проти 8 осіб – 44,4% у 2016р., в т.ч. від ко-інфекції (ВІЛ/ТБ) – 5 осіб – 50,0% проти 6 осіб – 33,3% у 2016р.

 Із 4 померлих від ТБ – всі 100,0% - це хворі, які вели  асоціальний спосіб життя, зловживали алкоголем (в т.ч. 1 - ухилявся від лікування) та 3 особи, які не знаходилися на ДО у фтизіатра.

 На теперішній час на диспансерному обліку у фтизіатра знаходиться 46 хворих з активним туберкульозом, з них 31 хворий з заразними формами, 18 хворих з поєднаною патологією ТБ+ВІЛ та резистентними формами туберкульозу 28 осіб.

 ОТЖЕ,  ЕПІДЕМІЯ В м. ЖОВТІ ВОДИ   ПРОДОВЖУЄТЬСЯ !!!

       ТУБЕРКУЛЬОЗ -  це тяжке інфекційне (заразне) захворювання, яке уражає людей, незалежно від віку, статі, достатку, професії.

 Джерела захворювання:

 хвора людина, а також хворі на туберкульоз свійські тварини та птахи.

 Збудник:

 туберкульозна палочка Коха – мікобактерія, що широко розповсюджена та дуже стійка до впливу навколишнього середовища. Вона витримує високу температуру (до + 850 С), охолодження (до -2000С). за температури -200С зберігає життєдіяльність до 7 років. Тривалий період зберігається у висохлому мокротинні (8-9 місяців), на білизні, посуді, на сторінках книг – до 3 місяців, у воді до 5 місяців, у ґрунті – 1-2 роки, у вуличному пилу – до 1 року, у приміщеннях при розсіяному світлі – до 1,5 місяця, у маслі, сирах, що зберігаються у холодильнику – 8-10 місяців. у брудному тісному приміщенні збудник туберкульозу спроможний довго зберігати життєдіяльність, але пряме сонячне проміння вбиває мікобактерії за 2-6 годин.

 Шляхи зараження:

 - під час контакту з хворою людиною, при кашлі, чханні і, навіть при розмові

 - через предмети, забрудненні хворим (рушник, посуд, одяг, постільні речі)

 - під час контакту з хворими тваринами і вживання в їжу продуктів харчування (сир, молоко, яйця) заражених туберкульозною паличкою

 Мікобактерія туберкульозу може вражати різні органи в організмі людини: нирки, гені талії, кістки, нерви, шкіра, л/вузли, очі. Найчастіше уражаються легені, а отже легеневий туберкульоз являється самим заразним.

 Хто захворює на ТБ?

          Захворіти на ТБ може будь-хто, але особливого ризику зазнають ті, хто має контакт з МБТ, та ті, хто менш здатний боротися з латентною інфекцією. Це:

 • особи, які безпосередньо контактують із заразними хворими;

 • особи, які жили у місцях, де ТБ є досі дуже поширений, їздять до таких місць або приймають гостей з таких місць;

 • особи, які живуть в громадах етнічних меншин, що походять з місць, де ТБ дуже поширений;

 • особи, імунна система яких ослаблена ВІЛ-інфекцією або іншими медичними проблемами;

 • діти та літні люди, тому що їхня імунна система менш стійка;

 • особи з поганим станом здоров’я і харчуванням через проблеми, пов’язані зі способом життя, зокрема через безпритульність, наркоманію або алкоголізм;

 • особи, які у поганих житлових умовах або переповнених помешканнях, зокрема, ті, хто живе у гуртожитках.

 Що повинно насторожити:

 1.      підвищення температури без очевидних причин  до 37-37,50С протягом місяця і більше;

 2.      постійна немотивована слабкість, підвищена втомлюваність, пітливість, особливо вночі;

 3.      погіршення або відсутність апетиту, болі у животі, метеоризм, раптова втрата ваги;

 4.      тривалий кашель (більше 3-х тижнів).

 При наявності цих симптомів, а також факту перебування у минулому під диспансерним наглядом у лікаря – фтизіатра, необхідно терміново звернутися до дільничного терапевта та пройти обстеження на туберкульоз: ФГ + здати мокротиння .

 Як лікують ТБ?

        ТБ є повністю виліковним, якщо приймати належні препарати протягом належного періоду часу.    

       Туберкульозні бактерії ростуть дуже повільно й діляться тільки іноді. Антибактеріальні препарати переважно діють на МБТ під час ділення, тому лікування, зазвичай, доводиться продовжувати шість місяців, щоб забезпечити знищення усіх активних і «сплячих» МБТ та виліковування хворого. Хворі на ТБ органів дихання, як правило, після двох тижнів лікування вже не заразні.

         Резистентні до ліків форми ТБ вимагають лікування протягом більш ніж шести місяців вони потребують більш тривалого (до 20 місяців) лікування, так як заразний період триває набагато довше.

 Найкраща профілактика туберкульозу це:

 ·        здоровий спосіб життя

 ·        дотримання правил особистої гігієни

 ·        відмова від шкідливих звичок прийому алкоголю, наркотиків, паління

 ·        повноцінне харчування

 ·        дотримання активного способу життя, загартовування

 ·        регулярне проходження флюорографічного обстеження

 Своєчасне звернення до лікаря сприяє:

 виліковуванню туберкульозу у 95 % випадків,

 скорочує термін лікування,

 значно зменшує ризик ускладнень.

 

 Головний позаштатний фтизіатр ДЗ СМСЧ-9 МОЗ України             Курбанова Т.О

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews